Jak si nacpat kapsy kryptoměnou?

Možná jste udělali první krok a rozhodli jste se proto, že si pořídíte také nějakou kryptoměnu. Vždyť kdo by odolal, v současnosti jsou tak populární, že už o nich slyšeli i ti, kterým je výpočetní technika na míle vzdálená. A když finanční analytici začnou mluvit o tom, že se může jednat o poměrně výhodné investici do budoucna, tak má člověk najednou pocit, že když ve své kapse nebude mít alespoň pár digitálních mincí, takže mu ujel vlak.
zlatý bitcoin
Otázka tedy zní, jak se k takovým digitálním platidlům dostat?
Člověk má v zásadě dvě odlišné možnosti, jak to udělat.
První možností je si zvolenou kryptoměnu koupit. Stejně tak jako si pořizujete cizí měnu před odjezdem na dovolenou, tak si můžete pořídit i elektronická platidla. Počítejte však s tím, že narazíte především na možnost nákupu nejstarší a nejpopulárnější měny v podobě bitcoinu a ostatní měny za ním budou poměrně pokulhávat. Seženete je jak ve směnárnách za pevně daný kurz, tak na burzách, kde si musíte počkat na ten pravý vhodný okamžik ke koupi anebo v případě bitcoinů už i ve specializovaných automatech.
Druhá možnost, jak se k digitálním platidlům dostat, je si je vydělat. A to tak, že se pustíte do jejich těžby. Těžení kryptoměn je ve skutečnosti ověřováním proběhlých finančních transakcí a jejich zařazováním do veřejné databáze, blockchainu, za což tito ověřovatelé – mineři neboli těžaři dostávají odměnu.
čísla a kódy
Bez minerů se totiž takto nastavený systém neobejde. Transakce probíhají na principu peer to peer a jejich ověření a přidání do bloku je velmi výpočetně náročné, proto se to děje s pomocí výkonných speciálních zařízení, které mají mineři k dispozici. K těžbě kryptoměn tak můžete využít buď gpu miner založený na silných grafických kartách anebo specializovaný asic miner, který se používá k těžbě těžko těžitelných měn jako je bitcoin, litecoin či dash. Výběr vhodného mineru a výše vaší vstupní investice bude proto záležet především na tom, pro jakou kryptoměnu se rozhodnete.