Chcete zabavit svého psa? Naučte ho tahat

Máte doma pejska střední a větší velikosti? Bez ohledu na jeho rasu ho můžete naučit tahat. Bude pro vás pracovat, když pojedete na kole, nebo na běžkách. I při pěší túře oceníte jeho pomoc. Určitě se vám to zalíbí a jemu také. Má to jeden háček. Je nebezpečí, že vám výkony jednoho psa nebudou stačit a pořídíte si pak druhého, třetího…

muž za psím spřežením

Co budete potřebovat do začátku?

·         Tažný postroj pro pejska (nechte si ušít na míru, mnozí výrobci to upřednostňují)

·         Zátěž. Někdo používá starou pneumatiku, jiný ocelový řetěz

·         Vodítko od psa k zátěži

·         Vodítko od psa k vám

·         Trpělivost a pamlsky pro pejska

Postup

Najděte si nejlépe lesní pěšinu, kde psovu pozornost nebudou odvádět auta, lidé či jiné vzruchy. Pejska nechte chvilku proběhnou, ať se zbaví přebytečné energie. Pak mu nasaďte postroj a připněte jej k vodítku vedoucímu k zátěži. Doporučuji dát přednost řetězu před pneumatikou. Pneumatika odskakuje na nerovnostech a její nepředvídatelný pohyb může pejska stresovat.

Druhé vodítko, které máte u sebe připněte pejskovi normálně k obojku. Postavte se před psa a zahajte výcvik.
most přes řeku

Slovník povelů

Go – povel ke startu. Stop, Stůj – povel k zastavení. Dží – povel k odbočení doprava. Ho – povel k zatočení vlevo. Tyto povely používají musheři po celém světě. V případě, že si od některého z nich později pořídíte dalšího psa oceníte, že i vy jste začali mluvit jejich řečí.

Po odstartování běžte před psem. Ujděte pár metrů, až se pes přestane bát toho co za sebou táhne. Zastavte ho příslušným povelem. Chvalte, odměňujte. Mnoho krát opakujte.

V průběhu tréninku, až pes na povel startuje a zastavuje, se při pohybu psa nenápadně posunujte za něj. Tak aby vás neměl v zorném poli. Brzy bude pejsek samostatný.

V této chvíli začněte rozšiřovat trénink o povely do stran. Opět to není žádná věda. Při povelu Dží, vodítkem usměrňujte pejska do odbočování doprava. Až odbočí sám od sebe zahajte trénink s povelem Ho.

V tomto okamžiku můžete zátěž nahradit sám sebou. Nejdřív choďte za ním delší procházky pěšky. Až si budete jisti, že pes trénované povely ovládá, zapojte místo sebe kolo, nebo se, pokud to klimatické podmínky dovolí, postavte za něj na běžkách.

A to vám řeknu. Připravte se. Bude to jízda.

Všichni psi po startu jsou jako diví do běhu. Je proto dobré startovat do mírného kopce. Pes musí řešit větší zátěž, která mu nedovolí se rozeběhnou tak rychle. Tak po pěti stech metrech prvotní elán pejska přejde a přejde na stabilní pochodovou rychlost do 10 km za hodinu. Tréninkem lze tuto hranici samozřejmě překročit.