Osobní záležitost jménem KOJENÍ


Pokud jste právě těhotná, nebo už máte po porodu téma kojení je na hlavním programu dne. Kojení sebou přináší množství názorů a poznatku, ale v posledních letech i obrovský zájem všech, kteří s vámi prohodí několik slov ohledně vašeho dítěte. Už to zdaleka není pouto jen mezi vámi a vaším dítětem, co je prakticky jen na škodu, protože dnešní tlak vám nedovolí si smysl kojení patřičně užít.
miminko kojení

Kojení je už věc veřejná!

Není nutno vykládat dlouhé fakta o tom, jak je kojení zásadní a přínosné pro vývoj vašeho dítěte. Je to bezesporu ta nejlepší věc v prvních měsících života vašeho děťátka, jakou mu můžete nabídnout. Ale také by měla být osobní a soukromá. Je zajímavé, jak se poslední léta zajímá o kojení široká veřejnost. Dokonce i ti, co děti nemají a prakticky k němu nemají ani co říct. Připravte se tedy na to, že otázka typu „Kojíš?“ vám bude pokládána mnohem častěji, než byste si mysleli. A s ní se rozvine i celá řada informací, které mají potřebu všichni vědět. Zavalená budete i nespočetným množstvím rad a doporučení. A věřte tomu, že se tématu „kojení“ nevyhnete v žádné situaci a na žádném místě. No a když si myslíte, že alespoň muži se o váš kojící rituál nebudou zajímat, opět se pletete.

Mateřské mléko versus umělé

Je vskutku neuvěřitelné do jaké míry je matka souzená za to, že své dítě nekojí. Přitom je to čistě jen na jejím uvážení a řadě okolností, které můžou mít na svědomí fakt, že kojit ani nemůže. Nikoho nezajímá fakt, že kojení není věc úplně jednoduchá a často sebou přináší velké komplikace. Umělé mléko nabízené dětem je pro některé lidi jako jed, kterým ohrožujete na životě své dítě a nedáváte mu dostatečný přísun vitamínu, minerálu a živin. Přitom dávat dítěti umělé mléko není věc moderní, ale někdy jen nutnost!
žena u řeky

Ňadra versus flaška

Na jednu stranu je dnes kojení na veřejnosti pobuřující a nevhodné. Ženy, které se snaží nakojit své dítě se musí všemožně schovávat a odcházet na místa, kde je nikdo nevidí. Pokud ovšem vytáhnete kojeneckou flašku (třeba i s mateřským mlékem) okamžitě se na vás zavalí vlna kritiky a dostanete se do stejně pohoršující situace, jakou je samotné kojení.
Je neuvěřitelně náročné projít si procesem, kdy se na vás bude sypat vlna otázek. Nesmíte se nechat rozhodit a sebrat si vaše pouto a nádhernou chvilku s vaším děťátkem jen proto, že ostatní řeší něco, co se jich naprosto netýká.