Jsi levák? Opaříme tě


V dřívějších dobách se dítě, které používalo více levou ruku, považovalo málem za mentálně postižené. Bylo zapotřebí rychle ho přeučit na pravou ruku, aby se nijak neodlišovalo.
·        Nebylo výjimkou, že se dítě za psaní levou rukou i trestalo.
Přeučování na praváky u nás dokonce řešila legislativa. Zrušení přeučování bylo zákonem zrušeno teprve roku 1967. Tomu by snad rozumný člověk ani nevěřil. Deformování dětské osobnosti pomocí přeučování na praváka je prastaré.
§  Dokonce ani starý Řím, který byl na svou dobu velmi pokrokový, neměl pro leváky pochopení.
§  Ale tady to ještě tak zlé nebylo.
§  Tady jen přivazovali levou ruku dítěti k tělu, aby se snažilo používat více tu pravou.
mladý hudebník
Eskymáci byli přesvědčeni, že levoruký člověk je čaroděj. U některých afrických kmenů byla levorukost opravdovým problémem. Převýchova spočívala v tom, že ubožákovi polévali levou ruku vařící vodou. Vědci dávno prokázali, že přeučování leváka na praváka je velký nesmysl a zbytečné zasahování do zdravého vývoje dítěte. Násilné přeučování vede dokonce ke koktavosti nebo různým tikům.
nákupní seznam

Levorukost může být výhoda

To, jestli bude člověk levák nebo pravák, máme uloženo v mozku a nelze s tím absolutně nic dělat. Praváky řídí levá hemisféra a naopak. To, kterou ruku bude dítě upřednostňovat, se nepozná hned po narození. Jelikož se nervová soustava vyvíjí postupně, poznáme vše až kolem třetího roku věku. Tehdy začne jednu ruku používat více.
·        Někdy může být levorukost dokonce i velkou výhodou.
·        Slavní tenisté, kterými jsou Rafael Nadal nebo Martina Navrátilová, díky své odlišnosti odpalují míček neobvyklým směrem.
·         Pro protihráče – praváka je to pak docela zapeklitá situace.
Pokud máte v rodině dítě, které je levákem, rozhodně se ho nesnažte přeučit. Spíše ho povzbuďte, aby nebralo tuto odchylku jako handicap. Levákem byl skladatel W. A. Mozart nebo malíř Pablo Picasso.

Jsi levák? Opaříme tě
3 (60%)5