Vývoj dětské řeči

Před čtením tohoto článku si nejprve uvědomte, že každé dítě je originál a vývoj dětské řeči je prostě nesrovnatelný. Některé děti jsou tiché a spíše nemluvné, další nezavřou pusu celý den. Vývoj řeči sice obsahuje určité milníky, ale u každého dítka mohou být v jiný čas.

culíkaté holky

První rok života je o vývoji pasivního slovníku a o nonverbální komunikaci za pomocí rukou, nohou a mimiky. Děti žvatlají asi od třetího měsíce. Po prvním půl roce života se začínají objevovat první slabiky a napodobování zvuků. Kolem roku už děti zvládají první oslovení jako je MAMA, TATA, BABA, DEDE a tak dále. V tomto období je obzvlášť důležité, abyste na dítko mluvili a mluvili. Dítě totiž napodobuje zvuky svého okolí, a čím více na něj mluvíte, tím více možností nápodoby mu poskytujete. 

V období batolete (od roku do tří let) dochází k aktivnímu rozvoji slovníku. Dítě začíná používat nové hlásky a do dvou let umí používat asi 50 slov. Kolem druhého roku už některé děti umí skládat jednoduché věty a už se umí docela pěkně domluvit. Okolo třetího roku už děti umí kolem 900 slov a věty již jsou delší. Začínají o sobě mluvit se zájmenem „já“. Tohle je velký posun ve vnímání sama sebe – dítě už o sobě nemluví jako o třetí osobě.

V předškolním věku se zdokonaluje větná stavba a navíc se neustále rozšiřuje slovník. Věty už jsou složitější, děti už umí vyprávět jednoduchý příběh, začínají se řečí podobat svým rodičům. Děti navíc v tomto období mají o řeč velký zájem, rády si povídají, poslouchají, říkají básničky, zpívají.
holčička s časopisem

Pokud se vám zdá, že s vývojem řeči není u vašeho dítka něco v pořádku, svěřte se praktickému lékaři vašeho dítěte. Ten vám doporučí odborníka, kterého můžete s dítětem navštívit. Na logopedii dítě vyšetří, pokud shledají problém, pomohou vám na něm zapracovat tak aby se odstranil. Ale nebojte se, většina dětí se velice rychle srovná se svými vrstevníky.

Vývoj dětské řeči
3.7 (73.33%)3