Za jakou vlast a svobodu bojuje ve válce delfín?


Už je to několik let, co se do tisku celého světa dostala zpráva o zneužívání delfínů ve válce. Jednalo se o válku v Iráku, ve které delfíny využila americká armáda. Sice jim nebyly vtisknuty do ploutví žádné samopaly, ale i tak mi připadá, že je to velice neetické. Delfíni měli za úkol kontrovat ponořené části lodí. Hlavně, jestli na nich nejsou umístěné miny.
·        Na myšlenku zneužití inteligence delfína pro válečné účely přišli lidé už v šedesátých letech minulého století.
·        Svědomí si tím zatížila jak americká strana, tak i ruská.
skok delfína
Tehdy to ale bylo ještě o něco horší. Možná bychom mohli jednání lidí nazvat dokonce zrůdností. Delfíni byli zneužiti jako kamikadze, protože měli donést na svém těle výbušninu k ponorce nebo lodi nepřítele. Nikdy se asi svět nedozví, kolik nebohých zvířat na tento geniální nápad člověka doplatilo jen při výcviku. Některé zdroje mluví o stovkách, některé jdou až do tisíců.
§  Stejně utajené mají pro nás má zůstat počty mrtvých delfínů ve vietnamské válce, v Perském zálivu, ve válce Iránu proti Iráku.
hlavy delfínů

Ochránci, vzbuďte se!

Konečně přichází rok 1990, kdy se probouzejí ochránci zvířat. Zjišťují, že jsou delfíni zneužíváni ke střežení námořní ponorkové základny v Tridentu.
·         Ochránci prokázali, že jsou delfíni při výcviku biti, týráni a ponecháváni o hladu.
·        Navíc se potvrzuje, že delfíni v bojích i při výcviku hynou.
Doufejme, že posledním podobným skandálem je ten, který se odehrál roku 2003. Na pobřeží Francie vlna vyplavila dvaadvacet mrtvých delfínů. Po prozkoumání jejich těl přišli vědci na to, že mají všichni pod kůží ve tkáních krku díru velkou jako pěst. S největší pravděpodobností se jedná o vojenské „dezertéry“. Byla jim na krku odpálena výbušnina, kterou si nesli s sebou ze zajetí. Armáda se obávala, že by mohli prý vyzradit nějaké vojenské tajemství. Co k tomu dodat.