Arequipa, jíž se přezdívá bílé město

Arequipa je druhým největším městem Peru (hned po Limě) a najdeme ho na jihu v pohoří And ve výšce asi 2400 m n.m. Jde o velice pozoruhodné místo a už jeho založení v 16. století, z něhož je odvozen název města, je zajímavý. Legenda praví, že tudy putovala družina Inků a jejich tehdejší vůdce na tomto místě pronesl: „Tak a tady se zastavíme“, což zní v místním kečuánském jazyce právě „ari quepai“.

arequipa peru.jpg


Město bylo postaveno na úbočí And, jež jsou proslulé svými vulkány a ty jsou také největší dominantou zdejší oblasti – jsou všudypřítomné. Celé okolí města je doslova obklopeno sopkami, z nichž ty nejvyšší mají vrcholky pokryty sněhem a ledem. Symbolem města je sopka El Misti, na jejímž úpatí se nachází. Díky vulkanické činnosti je zde často zaznamenáváno zemětřesení, na což jsou místní již zvyklí. Samotné město je postaveno z bílého kamene sillar pocházející z vulkanické činnosti další blízké sopky Nevado Chachani a z tohoto důvodu se mu přezdívá „bílé město“. Je to jedno z architektonicky nejzajímavějších a turisty nejnavštěvovanějších míst oblasti And.


Okolí města dominují sopky – středu města pak klášter Santa Catalina. Klášter je velmi rozlehlý a vytváří v podstatě samostatné miniměsto uvnitř Arequipy. Žijí zde po staletí jeptišky (dominikánky) a turisty pouštějí pouze do poloviny obrovského kláštera, zbytek je skryt před zraky veřejnosti.
arequipa.jpg


Z dalších historických památek je třeba zmínit katedrálu La Compania s inckými symboly vytesanými do sloupoví a náměstí Plaza de Armas s velkou fontánou (a bohužel stovkami holubů) uprostřed. Zde můžete při troše štěstí shlédnout místní folklórní představení a pokochat se tradičními peruánskými kroji.


Pravé peruánské město se také samozřejmě neobejde bez překrásných barevných uliček a tržiště, na kterém koupíte téměř vše – živá zvířata, potraviny, oblečení, nábytek i domácí potřeby. Turisté sem ovšem nejčastěji zavítají kvůli oblečení z hřejivé vlny místních lam, alpak a vikuní. Málokdo ví, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl:


– lama je domácí zvíře, které se chová hlavně na vlnu


– alpaka žije divoce a její vlna je kvalitnější než lamí


– vikuně – je z nich nejmenší, žije divoce, má nejmenší populace a nejkvalitnější vlnu.