Mít bazén se slanou vodou není jen tak


Uvažujete o výstavbě zapuštěného bazénu a přemýšlíte nad tím, že byste jej provozovali s mořskou vodou? Teoreticky to možné je a není opravdu žádný problém nasypat do vody mořskou sůl, důkladně promíchat, a máte na zahradě svůj vlastní oceán. Tedy samozřejmě se značnou nadsázkou řečeno. Praxe je však v tomto směru od teoretických úvah poměrně velmi vzdálená, a to vzhledem k množství soli, kterou budete muset do nádrže nasypat.

mořské pobřeží

Salinita, tedy slanost takového Jadranu je přibližně 38 gramů rozpuštěné soli v jednom litru vody. To se může zdát přímo směšné, tak málo soli ve vodě, ale když si to vynásobíte objemem vaší nádrže, tedy například u bazénu o rozměrech 7 x 4 metry a hloubce 120 cm, budete muset do bazénu nasypat necelé 1,3 tuny soli. Umíte si představit, kolik soli to je? Celkem tisíc tři sta kilových pytlíků, což je v přepočtu na peníze přibližně patnáct tisíc korun.

mořská sůl

Mít tedy na zahradě vlastní moře zřejmě oželíte, ale mořská sůl vám přece jen prospěšná může být. Využívá se totiž namísto chlorových tablet pro dezinfekci vody. Je k tomu zapotřebí solinátor, tedy zařízení, které rozkládá sůl ve vodě na ionty sodíku a chlóru, a právě chlór tu má zásadní slovo při eliminaci choroboplodných zárodků. Takto upravená voda je údajně šetrnější vůči pokožce a sliznicím v porovnání s chlorovanou vodou chlorovými tabletami.

Výhodou mořské soli do bazénu chlorito.cz je ovšem fakt, že ji můžete mít doma uloženou i v místech, kam se dostanou děti a domácí zvířata. Pro provoz solinátoru jí navíc spotřebujete velice málo, a budete-li mít sůl například v garáži nebo ve sklepě v 25 kilovém pytli, a zvídavé děti pytel objeví, neublíží jim. Nemohou jí sníst, protože je ve větším množství nepoživatelná, a stejné je to i se zvířaty. Mořská sůl je také velmi levná, kilogram soli vychází na něco málo přes jedenáct korun, což se ve vašich nákladech na provoz bazénu příliš nepromítne.