Každý rybář potřebuje dobrý prut

Rybaření je rozhodně krásný koníček, ovšem potřebujeme k němu vhodné vybavení. Naprostým základem je prut s navijákem, a proto se na něj zaměříme.

Každý rybář potřebuje dobrý prut

Záleží na stylu chytání

Rybářství je u nás velmi populární, přičemž během sezóny při pěkném počasí můžeme na řadě řekách a u rybníku vidět, jak si lidé spokojeně sedí a chytají ryby. Kromě tohoto samotného adrenalinu při chytání, kdy zápasíme s rybou a ve finále můžeme vytáhnout pěkný úlovek tu jde totiž také o žen ten klid a pobyt v přírodě, protože ten skutečně léčí. Rybář se neobejde bez dobrého prutu, a proto začneme s tím, jaký si koupit. Nejprve musíme zvolit vhodný druh, protože různé ryby si vyžadují různé metody.

chytání ryb

Velmi populární jsou feederové pruty, kde jde o to, že máme návnadu, která je vlivem tíhy s háčkem na dně. Základními parametry je délka a tvrdost, přičemž záleží na tom, jak těžké ryby chcete chytat. Na tomto e-shopu jsou pouze kvalitní pruty, takže si můžeme být jisti tím, že zářez vydrží a pokaždé s ním můžeme bez problému vyrazit k vodě. Chytání tímto způsobem má svá specifika, ale opravdu dobře funguje.

Naviják

Samotný prut nám moc platný není, protože potřebujeme nějak rybu dostat k sobě. K tomu slouží navijáky, které jsou zpevněné na prutu a vedou rybářský vlasec, na jehož konci je návnada s háčkem. Jakmile se na ni něco chytí a ryba je na háčku, tak si ji pohodlně o sobě přitáhneme právě navijákem. Jestliže se jedná o větší úlovek, tak použijte podběrák. Nejprodávanější variantou v dnešní době je naviják sekací smekací, kdy samotná cívka je kolmá vůči prutu. Není až zas tak složitý, protože hlavní části jsou dvě.

rybářský naviják

První je navíjecí mechanismus, který pečlivě navíjí vlasec a druhou brzda, kterou otáčení můžeme snadno brzdit. Jistě oceníte také univerzální využít, protože můžete chytat v řadě různých vodách, což využití skutečně rozšiřuje. Klidně s nimi můžete chodit lovit kapry. Při nákupu se dívejte na kvalitu zpracování a také třeba na ložisko, protože na něm se naviják otáčí, přičemž žádná součástka nemá neomezenou životnost, ovšem takové kvalitní ložisko bez problémů výdrží běžné požívání.