Příprava na zazimování bazénu

Pokud chceme, aby nám bazén sloužil dobře jako letošní rok, tak se o něj musíme také náležitě postarat. Bude potřebovat vyčistit, ošetřit a uložit k zimnímu spánku veškeré příslušenství. Zkrátka vše udělat tak, aby na jaře se mohl zase v pořádku probudit a sloužit další roky. Příprava by měla proběhnout těsně před tím, než začnou trvalé noční mrazíky a teplota vody je mezi 10-15°C. Dalším kritériem je čistá voda, pokud jeví známky nazelenalé barvy, tak ji musíme nejprve vyčistit. Ale všechno postupně a popořádku.
lehátka u plaveckého bazénu.jpg

1. Začínáme – nejprve vyndáme schůdky, které pořádně očistíme a uskladníme.

2. Pomocí síťky sebereme nečistoty, které nám plavou na povrchu bazénu.

3. Ovšem i dno je třeba vyčistit a k tomu nám skvěle poslouží bazénový vysavač. Na stěny použijeme houbičku a přípravek, který je určený právě na tyto nečistoty.

4. Dále je třeba dezinfikovat písek ve filtraci, ke kterému skvěle poslouží doporučené prostředky. Pokud je například písek již dvě sezóny používaný, možná by bylo vhodné pouvažovat o novém, který se dá běžně zakoupit ve specializovaných obchodech nebo marketech.

5. Ošetříme vodu, hodnota pH by se měla pohybovat v rozmezí 7,0 – 7,4 a množství chloru by mělo být 0,3 – 0,6 mg/l. Na takové měření máme pomocníka v podobě testeru. Pokud budeme vodu upravovat, je nutné, aby filtrace běžela celých 24 hodin, aby se voda pořádně promíchala.

6. Trochu si pohrajeme s hladinou vody. Snížíme ji pod sběrač nečistot a na místo hlavy vratné trysky našroubujeme zátku vratné trysky.

7. Odpojíme hadice a také z nich odstraníme veškerou vodu, pak uskladníme.
plot u bazénu.jpg

8. I filtrace se musí odpojit, z nádoby a čerpadla demontovat výpustní zátky a odstranit vodu. Pak mohou putovat na suché místo a hlavně kde v zimě neklesne teplota pod bod mrazu.

9. Tepelné čerpadlo je poměrně drahá záležitost. Musíme pamatovat na to, že zde nesmí zůstat žádná voda ve výměníku čerpadla.

10. Použijeme přípravky k zazimování bazénu, které zabrání růstu řas a také nám pomohou na jaře snadněji připravit vodu na letní koupání.

Možná to všechno vypadá složitě a někdo si na takovou akci netroufne, tak není potřeba zoufat, ale je čas se obrátit na odborníky, kteří tuto práci udělají za nás.