Konsolidace – úspora i riziko


Splátky vám už přerůstají delší dobu přes hlavu a uvažujete o jejich snížení, tedy s největší pravděpodobností o sloučení či konsolidaci u některého z peněžních ústavů? Nabídky jsou jistě lákavé, ale vše si předem důkladně promyslete, nic totiž není bez rizika.
žena s mobilem.jpg

Pokud má člověk několik úvěrů, k tomu nevýhodnou kreditní kartu či drahý kontokorent, dostane se do nepříjemné platební situace a jednou z cest, jak z toho všeho ven, je právě konsolidace či refinancování. Pokud by všechno šlo hladce, zůstane vám „na krku“ pouze jedna jediná půjčka a tím i jedna částka ke splácení. To by mělo být to hlavní, čeho chcete dosáhnout a co ulehčí vašemu rodinnému rozpočtu.
padající peníze.jpg

Čeho se vyvarovat

Nabídky z úst známých osobností se jistě dobře poslouchají, ale je opravdu vše tak jednoduché? Cílem, ke kterému se potřebujete dostat, je především úspora a v souvislosti s tím i nižší úroková sazba. Mínusem naopak může být delší doba, po kterou budete nový úvěr (ať už konsolidace nebo refinancování) splácet. Sice budete každý měsíc splácet o něco méně, ale zase se vám prodlouží doba splácení. Musíte také počítat s tím, že banka, u které sloučení provedete, bude požadovat založení účtu, i když už budete mít účet vedený v bance jiné. Pozor si také dejte na možnost zpoplatnění mimořádné splátky či předčasného zaplacení zbývající dlužné částky, někdy mohou být poplatky za tyto úkony velmi drahé.

Zkušenosti nejsou od věci

Nikdy nenechávejte zcela bez povšimnutí informace týkající se konsolidace či refinancování a rozmýšlejte s rozvahou, všechny podmínky si řádně pročtěte a nebojte se zeptat na věci, které vám nejsou zcela jasné. Dobré je obrátit se na někoho komu důvěřujete a kdo se v této oblasti pohybuje a má zkušenosti, příp. vám pomůže zorientovat se v nabídkách jak bankovních, tak i nebankovních institucí.