Výroba přesných děr

Ve strojírenství je zapotřebí vyrobit mnoho přesných děr, kdy rozhodně obyčejný vrták nestačí. Zároveň je musíme mít čím měřit, aby byly skutečně přesné.

Výroba přesných děr

Nestačí pouze vrták

Jestliže potřebujeme třeba doma do kovu vyvrtat otvor, jenž bude slouží ke spojení pomocí šroubu a matice, tak stačí změřit potřebný průměr následně vzít a upnout příslušný vrták do vrtačky a vyrobit potřebnou díru. Ovšem vrtáním pomocí tohoto nástroje je díra vždy o něco větší, aby právě třeba šroub hezky dírou prošel. Ovšem někdy potřebujeme, aby byla díra opravdu přesná, přičemž kromě třeba závitů si to vyžadují třeba spojení hřídele s dírou.

díry v kovu

Tam klidně záleží opravdu na tisícinách milimetru, aby bylo spojení třeba těsné. Při něm se dělá hřídele o něco větší a díra o něco menší. Spojení se pak vytvoří lisováním, nebo se díra nahřeje, aby se dočasně roztáhla. Takového otvoru se dá dosáhnout například tak, že nejdřív vyvrtáme o něco menší díru a potom se použije výstružník. Ten je samozřejmě normalizovaný a je z odolného materiálu, přičemž jeho rozměry a geometrie břitů umožňuje opravdu skvělou přesnost.

Měření

Normální díru lze změřit i posuvnou, kdy se zase až tak nehraje na přesnost. Takové měření je vhodné třeba při hobby výrobě, kde je to naprosto postačující. Ovšem existuje i přesné strojírenství, kde opravdu přesnost na desetinu milimetru nestačí. Proto často posuvné měřítko nahrazuje mikrometr, kdy už většinou opravdu přesnost rozhodně stačí. Navíc je mnohdy dobré investovat do digitální verze, kde se Vám hodnota ukáže přímo na displeji a nemusíme vůbec nic řešit.

kovový mikrometr

Ale rozhodně s tím běžným nezměříme rozměr díry, takže musíme sáhnout po vnitřním mikrometru. Vhodný je rozhodně také dutinoměr https://www.i-nastroje.cz/Dutinomery-subita-c11_398_2.htm, protože ten měří minimálně na setiny milimetru, takže vzhledem k tomu a také kvality výrobky máte potřebnou přesnost zaručenou. Můžete i zvolit pevné dutinoměry, kdy nemusíte nic složitě změřit, protože mají pevně daný průměr, kdy hezky vyzkoušíte, jak pasuje do Vaší díry. Nejvýhodnější je celá sada měřidel.